
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 0.4 V to 2.6 V |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.14 V |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Polarity | Positive |
Stock: 64
Distributors
pcbx
Unit Price$4.09459
Ext.Price$4.09459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.09459 | $4.09459 |
| 10 | $3.14516 | $31.45160 |
| 25 | $2.90791 | $72.69775 |
| 50 | $2.77944 | $138.97200 |
| 100 | $2.65665 | $265.66500 |
| 300 | $2.53928 | $761.78400 |
| 500 | $2.42710 | $1213.55000 |
| 1000 | $2.31986 | $2319.86000 |
